Mapa hřiště

Hřiště

27jamkové hřiště Golf Resort Karlštejn

Golf Resort Karlštejn se řadí mezi nejkrásnější golfová hřiště v Evropě a patří k nejvíce navštěvovaným areálům v České republice. V roce 2019 si na 27jamkovém hřišti zahrálo více než 20 000 hráčů. Prvních 18 jamek, otevřených v roce 1993, bylo navrženo známými kanadskými architekty Lesem Furberem a Jimem Eremkem. Po třech letech výstavby mohli vkročit první golfisté na nové 18jamkové hřiště s jedinečným výhledem na středověký Karlštejn. Zalesněná kopcovitá krajina s vápencovými skalami, bohatou faunou i florou je oázou klidu a pohody a přitom jen 40 minut jízdy z centra české metropole. Citlivé začlenění do původního terénu v těsném sousedství přírodní rezervace dalo vzniknout unikátnímu golfovému dílu se vzrostlými stromy, hlubokou roklí, vodními nádržemi a množstvím pískových překážek, které zpestřují hru a vytvářejí velmi atraktivní prostředí i pro ty nejnáročnější hráče. „Snadné bogey, ale obtížné birdie“, to bylo hlavním mottem architektů tohoto hřiště a díky tomu si tady mohou společně zahrát i hráči s velmi rozdílnými handicapy. V roce 1997 hostil Golf Resort Karlštejn čtyřdenní turnaj PGA. V konkurenci mnoha výborných golfistů z celého světa zvítězil německý profesionál Bernhard Langer s celkovým skóre 240 (-20)ran. Ovšem rekord hřiště drží Švéd Patrik Sjöland, kterému ve stejném roce stačilo ve druhém kole turnaje Chemapol Trophy pouhých 61 ran. K původnímu 18jamkovému hřišti přibyla v roce 2008 ještě třetí devítka. Její výstavbou na jižní straně kopce Voškov byli opět pověřeni architekti Furber a Eremenko. Třetí devítka maximálně využívá původní pruhy vzrostlých stromů a keřová patra a narozdíl od prvních dvou devítek je sice technicky náročnější, ovšem její osobité kouzlo si dokáže podmanit úplně každého.

Jamka č. 1 PAR 5

První jamka je příjemně rozehrávací. Pozor si musíte dát pouze na outy po obou stranách a trefit se mezi nastražené velké, ale mělké bunkery. Pokud se vám první rána podaří, cesta na green je otevřena. Green je velký, není příliš vlnitý, ale je uzavřen opět mezi bunkery ze všech stran. Zahrát zde ve svém paru je povinnost.

Jamka č. 2 PAR 4

Z prudkého kopce, kdy green vidíte hluboko pod sebou, hrajete na fairway vedle velkého bunkeru. Druhou ranou už byste měli atakovat green, který je za prohlubní. Green je velký a chrání ho dva mokřady. Za greenem je out.

Jamka č. 3 PAR 3

Z mírného kopce na green, který je umístěn na malé mýtince a chrání ho velký bunker. Hrajte raději na střed a vyhněte se srázu, který je vlevo pod greenem. Vpravo je out, ale jeho hranice je od greenu opravdu daleko. Green je velký a lehce vlnitý.

Jamka č. 4 PAR 4

Obtížná jamka. Z mírně vyvýšeného odpaliště hrajete na fairway, vpravo před vámi je rough nebo out. Zde se vyplácí držet vlevo a nechat míček na střed fairwaye doběhnout. Druhá rána je velmi dlouhá. Pozor na bunker, který chrání green z levé strany. Green je výzva. Při puttování z kopce míčky utíkají a končí vpravo mimo green.

Jamka č. 5 PAR 4

Další výzva. Velmi úzká jamka lemovaná po pravé straně outem. Držte se raději vlevo, dále od bunkeru v polovině cesty k vlajce. Cesta do greenu mírně stoupá a jamkoviště je chráněno dvěma dalšími bunkery. Green je dlouhý, úzký a puttování zde dělá většině hráčů velké problémy. Příhru se snažte umístit co možná nejblíže vlajce.

Jamka č. 6 PAR 3

Dlouhý 3 PAR hraný z kopce na velký green, ale obklopený bunkery z obou stran. Po celé pravé straně je hranice lesa značena jako červená voda. Držte se raději více vlevo než vpravo. Je dobré sledovat vítr. Na greenu je zhruba uprostřed vlna a je dobré posadit míček na tu správnou stranu aby vás nečekal obtížný putt.

Jamka č. 7 PAR 5

Dogleg doprava. Drive je do kopce a podél silnice, která míčky přímo přitahuje. První ránu hrajete před velký bunker. Poté se fairway lomí doprava a pokračuje dále lehce do kopce až na green. Snažte se hrát poctivě na fairway. Green je zprava chráněn třemi, zleva jedním bunkerem. Na greenu je terénní vlna.

Jamka č. 8 PAR 4

Další dogleg doprava do kopce. První ránu hrajete mezi velké bunkery, které jsou v dopadové zóně po obou stranách. Vpravo najdete 4 a vlevo dva. Poté se již budete dále šplhat na vyvýšený green. Je velký, ale rovný. Přesto se doporučuje hrát co nejblíže vlajce, aby váš putt neznamenal desítky metrů do jamky. Na druhou ránu si vezměte raději o číslo delší hůl.

Jamka č. 9 PAR 4

Konec první devítky do kopce ke klubovně. Kratší jamka s bunkery po levé straně. Druhou ránu hrajete na dvojitý green, který je společný se závěrečnou jamkou. Snažte se dostat míček k vlajce na pravou stranu, jinak vám sjede dolů.

Jamka č. 10 PAR 4

Příjemný start do druhé devítky. Od klubovny z kopce dolů na otevřenou fairway, kde si musíte dát pozor na dobře umístěný bunker po pravé straně. Při ráně do greenu se vyvarujte dvou bunkerů po obou stranách greenu. Green není pro puttování nejjednodušší když je jamka vzadu, proto si dejte pozor, kam míček na green umístíte.

Jamka č. 11 PAR 4

Podobná desítce z kopce na green. V dopadové zóně první rány leží velký a mělký bunker. Po obou stranách fairwaye se navíc táhne out. Po levé straně je vzrostlý strom. Green je velký a velmi členitý, chráněn třemi bunkery. Za greenem je další out. Opět se snažte přihrát co nejblíže k jamce. Bude-li jamka na opačné straně greenu, můžete puttovat opravdu daleko.

Jamka č. 12 PAR 3

První 3 PAR druhé devítky je příjemný pokud nefouká silný vítr. Green chrání velký bunker vlevo a menší vpravo vzadu. Green je poměrně velký a rovný. Pokud se na něj první ranou trefíte, nemělo by vám puttování dělat větší problémy. Okolo greenu je dostatek místa na pravé straně.

Jamka č. 13 PAR 5

První ránu hrajete lehce z kopce a pozor si musíte dát na velké, mělké bunkery vpravo. Poté vás čeká rána před rokli, kde je fairway sevřena z obou stran lesem a prochází malým údolíčkem. Po obou stranách je červená voda. Třetí ranou byste měli atakovat green, který je na vyvýšené plošince a sevřen mezi písky téměř ze všech stran. Green je skloněný zprava do leva a proto hrajte na pravou stranu.

Jamka č. 14 PAR 3

Poslední 3 PAR na hřišti je opravdová výzva. Hraje se přes rybník a jde o délku a přesnost. Pokud chcete míček dostat na green první ranou, musíte to opravdu umět. Jinak se doporučuje hrát vlevo před bunker a teprve druhou ranou zkusit míček umísti co nejblíže k vlajce. Green je opět obklopen bunkery. Green je do kopce a pokud jamku hodně přehrajete, bude vás čekat obtížný pat.

Jamka č. 15 PAR 4

Krásná jamka dogleg doleva. Přes vodu to není daleko a jakmile se přes ni dostanete, můžete útočit na green. Cesta vede do prudkého kopce mezi bunkery, které jsou po obou stranách greenu. Pokud jste dlouhý hráč, budete zkoušet první ránu přímo na green. Pokud je vítr proti, hrajte raději konzervativně a jděte si za svým parem.

Jamka č. 16 PAR 4

Z odpaliště se může zdát rána velmi obtížná, ale zahrajete-li klidnou rovnou ránu přes údolí, dostanete se na fairway na druhé straně, odkud vede přímá cesta až na green. Druhou ránu budete hrát z kopce dolů na green, který je rovný a ze dvou stran chráněný mělkými bunkery. Dejte si pozor na les po pravé straně. Green je rovný a není třeba paty moc nahrávat.

Jamka č. 17 PAR 5

Poslední par 5 na hřišti je dogleg vlevo, který končí do prudkého kopce. První ránu je potřeba dobře umístit na fairway. Pozor si musíte dát vpravo, na dva podélné bunkery. Druhá rána vede do zatáčky, kde je vlevo nepropustné křoví a pak do kopce. Green je chráněny z obou stran bunkery a rozdělen uprostřed vlnou. Je nutné trefit správnou část kde je navrtaná jamka.

Jamka č. 18 PAR 4

Poslední jamka je dlouhou cestou do klubovny. První ránu hrajete proti kopci a míček zůstane na místě dopadu. Druhá rána na green tak bude obvykle velmi dlouhá. Překonat budete muset velký bunker vpravo a další bunkery, které po obou stranách chrání green. Green je navíc velmi obtížný. Putty je třeba hodně nahrávat.

Jamka č. 19 PAR 4

Dobrá jamka na začátek. Pravý dogleg z kopce dolů. Po drivu čeká hráče kratší rána na green který není obtížný. Pokud ale zahrajete slice, najdete míček v obtížné pozici. Na druhou ránu je třeba o číslo kratší hůl, než normálně hrajete.

Jamka č. 20 PAR 4

Krásná ale záludná jamka. Na první ránu není potřeba driver. Stačí rána kolem 180m a míček bude v ideální pozici. Druhou ranou se hraje přes rybník a není zde v podstatě jiná možnost. Green není složitý, ale pokud ho přehrajete, čeká vás obtížný chip zpět na green.

Jamka č. 21 PAR 3

Obtížná jamka s vodou vpravo a autem vlevo. Je třeba být přesný a nebo hrát kratší ránu před green. Sledujte zde vítr. Za greenem je sráz a tak není dobré být delší.

Jamka č. 22 PAR 5

Nejdelší par 5 na Karlštejně. Driver se hraje před bunkery. Druhá rána by měla být přesná. Je třeba zahrát mezi strom a bunkery po levé straně na ideálních sto metrů od greenu. Druhou ranou na green je tato jamka pro běžného hráče nedosažitelná. Green je s vlnou uprostřed obtížný pro delší paty.

Jamka č. 23 PAR 4

Na této jamce je třeba zahrát dvě dlouhé dobré rány. Fairway je skloněná zleva doprava a na green se jde stále mírně do kopce. Pokud fairway minete vpravo je lepší si přihrát před green, který je na vyvýšeném místě a není záludný.

Jamka č. 24 PAR 4

Příjemný par 4 pokud netrefíte ohromný bunker po levé straně, nebo prudký sráz k němu. Do greenu budete hrát kratším železem po povedeném drivu. Hrajte spíše na pravou část greenu. Pokud je vlajka vzadu vpravo, může být puttování docela výzva.

Jamka č. 25 PAR 3

Jamka je dokola obklopená bunkery a vyzve každého hráče k útoku na green. Vlevo je ale rokle a tak je potřeba být přesný. Green je dostatečně velký a není složitý.

Jamka č. 26 PAR 5

Pěkný par 5 mírně z kopce. U drivu je třeba pohlídat levou stranu, po které se táhne nepropustné křoví. U druhé rány je dobré mířit doprava od greenu a vyhnout se tak obtížným hlubokým bunkerům. U třetí rány se trochu hůř odhaduje vzdálenost, protože za greenem je volný prostor. Na puttování je green dobře čitelný.

Jamka č. 27 PAR 4

Poslední jamka, ale žádný oddych vás nečeká. Vyžaduje dlouhý a přesný drive na levou část fairwaye. Pozor na pravou stranu, kde je sráz k předešlé jamce par pět. Druhá rána a do greenu daleko. Snad jen častý vítr v zádech pomáhá. Na pravé straně greenu je hluboký bunker. Green je velký a není nijak záludný.